MISJA
Misją Towarzystwa Filomatycznego jest zmienianie Polski w duchu szczególnie istotnych dla nas wartości.
Misją Fundacji Towarzystwa Filomatycznego jest zmienianie Polski i świata w duchu czterech szczególnie istotnych dla nas wartości, jakimi są wolność, dobrobyt, nauka i estetyka. Naszym celem jest projektowanie i lobbowanie za takimi rozwiązaniami instytucjonalnymi, które będą poszerzać enklawy, w których będą one realizowane.
DEKLARACJA IDEOWA
- Pierwszą i najważniejszą częścią naszej misji jest działanie na rzecz powiększania obszarów wolności obywatelskiej. Uważamy, że w dobie dynamicznego rozwoju narzędzi inwigilacji oraz rosnącego udziału państwa w gospodarce i w życiu osobistym obywatela szczególnie istotne jest wypracowywanie takich strategii, które będą osłabiać paternalistyczne zakusy rządów, a tym samym będą chronić obywatela przed państwową opresją oraz przed inżynierią społeczną.
- Drugim elementem naszej misji jest projektowanie programów optymalizacyjnych, których realizacja przyczyni się do dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski. Rozwój gospodarczy nie jest traktowany przez nas jedynie jako cel sam w sobie, ale również jako narzędzie do pomniejszania zależności obywateli od państwa. Chcemy przyczyniać się – poprzez pracę intelektualną i popularyzatorską – do tworzenia takich ram instytucjonalnych, które w pełni wyzwolą potencjał Polaków i sprawią, że Polska stanie się przyjaznym miejscem do życia. W szczególności kładziemy nacisk na proponowanie zmian prawnych, które ograniczą skalę marnowania narodowych zasobów rzadkich. Najczęściej ma ono miejsce wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z rozbudowanym sektorem państwowym.
- Trzecim elementem naszej misji jest tworzenie i wspieranie rozwoju nauki, którą rozumiemy jako odkrywanie praw rządzących rzeczywistością. Uważamy, że nauka może w pełni rozwijać się tylko wtedy, gdy zapewniona jest nieskrępowana wolność słowa, a obywatele nie muszą bać się wygłaszania nawet kontrowersyjnych i mało popularnych poglądów.
- Czwartym elementem naszej misji jest działanie na rzecz wszystkich tych rozwiązań, które przyczynią się do polepszania szeroko rozumianej estetyki w Polsce. W szczególności chcemy zwrócić uwagę obywateli i decydentów politycznych na problem degeneracji przestrzeni publicznej, katastrofy braku planowania przestrzennego oraz niszczenia środowiska naturalnego. Uważamy, że wiele spośród negatywnych zjawisk można stosunkowo łatwo ograniczyć – bez angażowania znacznych środków finansowych – jedynie za pomocą dobrze zakrojonych akcji edukacyjnych oraz za pomocą zaprojektowania rozsądnych rozwiązań prawnych.
Zmienianie świata w duchu wymienionych wyżej wartości uczyni go lepszym miejscem oraz sprawi, że pozostawimy go w co najmniej niepogorszonym stanie dla następnych pokoleń.
CHARAKTER DZIAŁALNOŚCI
- Pierwszym obszarem działalności Fundacji jest sieciowanie, czyli tworzenie przestrzeni integracyjnej dla osób o wysokich predyspozycjach intelektualnych i osobowościowych, które chcą aktywnie działać na rzecz realizacji wartości Fundacji. Ma to z jednej strony ułatwiać samorozwój osób zaangażowanych w życie Fundacji, a z drugiej strony ma sprzyjać nawiązywaniu relacji, które będą mogły owocować wspólną działalnością na rzecz dobra wspólnego.
- Drugi obszar działalności Fundacji to nauka, którą traktujemy nie tylko jako cel sam w sobie, ale przede wszystkim jako intelektualną podstawę do zmieniania Polski i świata na lepsze. Pełniejsze rozumienie otaczającej nas rzeczywistości pozwala na projektowanie optymalnych – w kontekście utrwalania bliskich nam wartości – ram prawno-instytucjonalnych Polski. Za szczególnie ważne uważamy projektowanie reform, które będą się przyczyniać do zmniejszania skali marnotrawienia narodowych zasobów rzadkich.
- Trzeci obszar działalności Fundacji to działalność edukacyjno-popularyzatorska. Oczywiście może ona być realizowana poprzez wydawanie raportów i artykułów, ale w szczególności kładziemy nacisk na nowoczesne metody przekazywania wiedzy, czyli przede wszystkim na szeroko rozumiane materiały audiowizualne. Zbyt wiele wartościowych treści nigdy nie dociera do szerszej publiki ze względu na nieprzystępny sposób ich przekazywania. Naszym celem jest przełamanie tego trendu.
ETOS NASZEJ DZIAŁALNOŚCI
Oprócz wyznawanych przez nas wartości kierujemy się również etosem, którym w naszym przekonaniu powinna się kierować każda racjonalna, empatyczna osoba. Jest to szczególnie ważne w czasach bardzo mocnej polaryzacji społecznej, gdzie coraz rzadziej mamy do czynienia z dyskusją, której celem jest szczera chęć zrozumienia drugiej strony i dotarcia do prawdy, a coraz częściej chodzi tylko o wytworzenie w sobie poczucia wyższości w stosunku do adwersarza. Bliski nam etos to:
- Pokora moralna rozumiana jako wstrzemięźliwość w szybkim i jednoznacznym ocenianiu zachowań i intencji innych ludzi. Uważamy, że nawet osoby o skrajnie różnych poglądach mogą odnosić się do siebie z szacunkiem i nie przypisywać sobie najgorszych intencji. Każdy z nas ma nie tylko inne doświadczenia życiowe, ale również inne predyspozycje intelektualne i ograniczenia kulturowe, które wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości. Nie oznacza to, że uważamy, iż krytyka – nawet zdecydowana – zachowań innych osób jest niedopuszczalna, ale uważamy, że zawsze powinna być wyważona i bardzo dobrze przemyślana.
- Pokora intelektualna rozumiana jako wstrzemięźliwość w szybkim i jednoznacznym wydawaniu sądów na temat otaczającej nas rzeczywistości. Zbyt często możemy obserwować osoby, które bez odpowiednio głębokiego zbadania tematu roszczą sobie prawo do wypowiadania zdecydowanych sądów. W naszym przekonaniu odpowiedzialność za słowo wymaga, aby przed wydaniem stanowczego sądu na poważnie rozważyć argumenty strony przeciwnej. Świat nie zawsze jest takim, jakim może się wydawać na pierwszy rzut oka.
- Pokora operacyjna rozumiana jako realistyczne podejście do rozwiązywania problemów. Stawiamy na pracę organiczną u podstaw i rozumiemy, że nie zawsze – nawet przy szczerych chęciach – da się od razu zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Z tego też powodu doceniamy rolę kompromisu tam, gdzie nie jest możliwe przeforsowanie optymalnych zmian.
Fundacja Towarzystwa Filomatycznego a świat polityki
Fundacja Towarzystwa Filomatycznego nie popiera żadnej partii politycznej. Rozumiemy, że rzeczywistość polityczna jest bardziej złożona, niż starają się to przedstawiać partyjni agitatorzy, dlatego z Fundacją Towarzystwa Filomatycznego mogą współpracować osoby o różnych sympatiach politycznych pod warunkiem, że utożsamiają się z bliskimi nam wartościami oraz z bliskim nam etosem postępowania.